Nebyl to jeden vědec (1), který by neprohlásil, že se nechá očkovat klidně sputnikem. Co by řekli teď?

 

Následující text obsahuje spekulace, které vychází z aktuálních informací v médiích. Což by mělo být jasné u každého komentáře, ale radši to zmiňuji předem, protože někteří autoři si pletou komentáře a zaměňují je za šíření faktů a osvěty. 

 

Slovenský ŠÚKL prohlásil, že vakcína, kterou jim Sputnik, kterou dostali na otestování, se neshoduje s tím, co je publikována v The Lancet (2, 3). Rusové označili Slováky za dezinformátory a chtějí vakcínu zpět. Bývalý premiér Slovenska Igor Matovič odletěl do Moskvy, asi aby došlo k vyjasnění situace.

 

Samozřejmě není nutno připomínat, že na základě výsledků z The Lancet, se někteří naši vědci nechali slyšet, že by se vakcínou sputnik V nechali oočkovat a také, že je důležité se nechat oočkovat co nejdřív. Zde se opět dostává věda do konfliktu, o kterém jsem psal už dříve. Jedním ze základních předpokladů vědy je, že všichni mluví pravdu. To v reálu nemůže fungovat. Vědu dělají lidi a ti dělají chyby a lžou. Navíc historicky víme, že některé strany, obzvlášť pokud jde o geopolitiku, nehrají úplně podle vědeckých pravidel (dalo by se spekulovat, že podle nich nehraje nikdo, ale to je úplně jiné téma). Jediný důvod, proč věřit sputniku V vychází z vědeckých axiomů, tj. že ve vědě se prostě nelže. Ale tohle není jen věda. A když se na vědu začnou lepit další věci, jako třeba naše aktuální politická scéna, tak na upřímnost můžete zapomenout. Vzít na sebe kabát vědce a snažit se působit jako intelektuální maják v temném strachu z viru je pak spíše k smíchu nebo minimálně k zamyšlení, kterému se v dnešní době nedostává. Věda ve stínu krize selhává, nemůže naivně stát na svých pilířích a dělat, že se kolem nic neděje. Je potřeba se rozhlédnou, sundat brýle a podívat se realitě do očí. Buď za ty pilíře bojovat tváří tvář geopolitice nebo se jich vzdát a nedělat ze sebe vědce, ale určitě ne slepě poskytovat rozhovory a tlumočit to, co jsme slyšeli již několikrát.

 

Teď by měli vystoupit vědci a hlasitě prohlásit, že sputnik V povolit jen tehdy, když jej prověří EMA, náš SÚKL a ještě minimálně jedna nebo dvě další nezávislé instituce. Jinak prostě ne, chcete živý národ, ale nechcete pořádně otestovat látku, o které nevíme, co vlastně obsahuje? Podle jakého metru tedy jedeme? Kontrola by měla být paralelní a nezávislá, nebo aspoň některé paralelní úseky by měli být nezávislé.

 

Vedle toho vyvstává další otázka. Rusové prý dovolili Slovákům aby si nechali vakcínu zkontrolovat v některých oficiálních laboratořích. Pakliže by tak učinili a poslali jim látku, která při jejich vlastní analýze vyšla jako neshodná se sputnikem, na co by přišli oficiální laboratoře? Počítali snad Rusové s tím, že jsou oficiální a doporučené laboratoře zaneprázdněny, a že to Slováci vzdají a prostě národ oočkují? Nebo mají Rusové napojení na tyto oficiální laboratoře, aby když přijde sputnik na test, tak aby ten test prostě vyšel tak jak potřebují? Je to dost krutá myšlenka, ale mohl by vliv tajných služeb sahat až tak daleko? Co by to řeklo o evropské kontrolní infrastruktuře? Pak je tu ještě další možnost a to sice, že Slováci jsou opravdu dezinformátoři a chtějí poškodit Rusko. Posouzení nechám na vás, nebudu si hrát na maják, který ví kam jít. Radši počkám na další informace. Bývalý premiér Igor Matovič dodává, že rozhořčení ze strany Ruska chápe, k porušení smlouvy nejspíš došlo a jejich jednání je oprávněné (3)… Buď něco nevíme (což zcela určitě nevíme) a nebo je mu zdraví národa fuk. Ani jedna z možností nevypadá hezky.

 

Dodatek – nový ministr se snaží přijít s možností, jak nás nechat oočkovat sputnikem V, tak aby nebyla potřeba kontrola EMA nebo někoho dalšího (4). Jako první padl návrh, že by se mohlo jednat o klinickou studii. Tady bych rád připomněl, že testování vakcín se skládá celkem ze 4 klinických fázích, z toho ta poslední probíhá v populaci. Takže ať chceme nebo ne, jsme součástí testování. Vždycky to tak bylo, odvolávat se teď je nejspíš pozdě.

 

(1) https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-covid-ockovani-sputnik-coronavac-pfizer-moderna-vakciny_2103070702_sto

(2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32896291/

(3) https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/tvrzeni-ruska-o-sputniku-je-zavadejici-ohradil-se-slovensky-sukl-40356489#seq_no=1&source=hp&dop_id=40356489&dop_ab_variant=0&dop_req_id=cdkY8dDywXp-202104090944&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

(4) https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/221411000100408

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *