Údajný vznik skupiny odborníků, která má radit premiéru Babišovi vzbuzuje emoce, minimálně v ministru Blatném. Proč? V rozhovoru se ministr Blatný svěřil, že rezignuje, pokud tato skupiny odborníků bude mít zásadní vliv na vedení reakce státu na pandemii. Tedy v případě, že její stanoviska bude premiér jasně upřednostňovat před stanovisky ministerstva zdravotnictví.

 

To je poměrně dramatické, a to z několika důvodů. Prezident se chce Blatného zbavit, abychom se nechali naočkovat Sputnikem bez kontroly EMA. Kdyby si odborné skupina vědců radící panu premiérovi moc dupla a chtěla prosadit své názory do dění týkající se pandemie, mohlo by to vést k rezignaci ministra Blatného. To by vedlo k jeho náhradě, která bude nejspíš silně ovlivněna prezidentem, a tedy povolení Sputniku bez kontroly EMA. V případě, že můžeme věřit slovu ministra Blatného, má odborná skupina vědců do jisté míry velký vliv na to, jak bude probíhat očkování. Tato skupina by tedy měla jasně vážit slova, pokud nechce nechat národ oočkovat vakcínou bez kontroly EMA. Bohužel víme, že vážení vlastních slov některým vědcům moc nejde. Pro preventivní zdraví národa hraje informace, že v této skupině by měl být i profesor Smejkal, který se jako jeden z mála veřejně aktivních intelektuálů snaží udržet páteř a jméno.

 

Zároveň si tato odborná skupina musí dát pozor na několik věcí. Jak jsme probrali se sociologem Vojtěchem Bednářem v aktuálním rozhovoru podcastu 8 (odkaz), politická rozhodnutí jsou často jen částečně opřena o vědecké poznatky. Má to své důvody (viz podcast). Pokud si to odborná skupina radící premiérovi neuvědomí, může bít na dveře premiérova rozumu, jak se jim chce, ale marně. Jejich názory mohou zůstat nekompletně vyslyšeny nebo dokonce překrouceny. Naopak, o jejich názory se budou opírat někdy velmi zmatené výroky pana premiéra. To určitě nepomůže obrazu vědců v této zemi, jelikož budou do jisté míry považováni za strůjce premiérova rozhodnutí. Jestli se toto rozhodnutí nebude líbit národu, nebo vlastně komukoliv, bude problém.

 

Premiér se zároveň může na vědce odvolávat a svalovat na ně vinu. Stejně jako oni na něj, ale vědci nesbírají hlasy k volbám. Premiér náhle bude mít o strukturu navíc o kterou se může opřít a na kterou může hodit vinu. Vedle ministra, který nechce ruskou vakcínu bez schválení EMA, bude mít vědce, kteří chtějí pomáhat. A to může být problém, pokud pomůžou premiérovi a ne lidem.

 

Je jasné, že se všichni aktéři musí domluvit, ale v této situaci by ta domluva měla být až extrémně upřímná s jasně definovanými rolemi a pravomocemi. Do velké míry může v rukou vědců ležet zdraví nás všech i když tomu jejich pravomoc nemusí odpovídat. Záleží na jejich egu. Bohužel, už se několikrát ukázalo, že premiér v dělení rolí má problémy. Otázkou také je, jestli se premiér bude chtít se stranami domluvit nebo jestli bude mlžení záměrnou strategií. Na místě je tedy obava, že celá tato aktivita povede k pádu ministra a vpravení neotestovaného Sputniku do ramen občanů.

 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *